A hétvégén zajlott a Tudományos Diákkörök XXIV. Kárpát-medencei Konferenciájának Műszaki- és reáltudományi tematikus konferenciája. A kétnapos konferencián a Kecskeméti Bolyai János Gimnázium három tanulója prezentálta két pályamunkáját.
A Flóring Balázs és Csíkos Benjamin alkotta páros „Ha a légellenállás is számít” című projektjével vívta ki a szakmai zsűri elismerését. Felkészítő tanáruk Vincze Zoltán Gábor. Munkájukat további kidolgozásra javasolták, és továbbjutottak a konferenciasorozat döntőjébe, melynek helyszíne a Kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium lesz áprilisban. A fiatal kutatók így nyilatkoztak munkájukról: „Az előadásunk gerincét a légellenállás köré építettük fel, célunk volt megmutatni a markáns különbséget a valós folyamatok és az egyszerű modellek között. Eredményeink szerencsére minket igazoltak. A kísérleteket Kiskunfélegyházán végeztük Kapus György barátunk segítségével. Benjamin az informatikai modellezést dolgozta ki, amely tökéletesen megadta az elvárt görbéket és kiváló bemutató eszköz akkor amikor szeretnénk bemutatni a fizika ezen szegletét közönségnek. Továbbiakban szeretnénk létrehozni egy akár tanórai keretek között is használható anyagot (egy füzetet a fizikai rész ismertetésével és hozzáféréssel a szimulációs programhoz) amellyel segíthetnénk megérteni a légellenállást (későbbiekben akár más fizikai folyamatokat is) a fiataloknak, bármely a – témával kapcsolatban érdeklődőnek.”
A konferenciát egy írásbeli válogató forduló előzte meg, ezen tovább jutva az iskola harmadik diákja, Árvai Péter már 9. osztályos tanulóként (felkészítő tanára Sikó Dezső) prezentálhatta kutatási tervét a rangos eseményen.
A természettudományok népszerűsítésének zászlóshajója, a Szegedi Tudományegyetem Fizika Intézetének Kutatócsoportja rendszeresen tart kísérleti bemutatókat, gyakorlati foglalkozásokat és elméleti előadásokat. Ezt a hagyományt öregbítette 2024. február 3-ai „ Szegedi Fizika Napja” nagysikerű rendezvény, melyet közösen az ELI AlPS Lézeres Kutatóintézettel szerveztek. Az érdekfeszítő előadások mellett, az interaktív kiállító standok és vezetett látogatások tették feledhetetlenné ezt a napot! Óriási érdeklődés mellett, elő videó konferencián keresztül Krausz Ferenc Nobel díjas fizikustól kérdezhettek az ifjú kutatójelöltek. Időt és fáradságot nem kímélve, iskolánkat 3 tanuló (Bukovszki Máté 11. évf., Krajcsovszki László, Zsámboki Ádám 10. évf.) képviselte. A nap folyamán bepillantást nyerhettek a tudományos kutatás rejtelmeibe, a kísérletezés örömeibe és buktatóiba, valamint a tudományos eredmények technikai alkalmazásaiba. Az aktív kutatók és egyetemi tanárok az új, aktuális lehetőségeket vázolva az eredmények mellett kitértek a jövőt alakító gyakorlati és elméleti eredmények gyors alkalmazásaira.
A napi események csúcspontja a Budó Ágoston Fizikai Feladatmegoldó verseny eredményhirdetésé volt, melyen Krajcsovszki László 10. C osztályos tanuló 2. helyezést felkészítő tanáraik Sikó Dezső, Sáró Péter), Bukovszki Máté 11. C osztályos tanuló 1. helyezést ért el (felkészítő tanára Sikó Dezső).
Gratulálunk a szép eredményekhez, további kitartó munkát és szép sikereket kívánunk
Felkészítő tanárok