A Kecskeméti Bolyai János Gimnázium " Kecskemét összehasonlító környezeti terhelési térképe" projekt környezeti mérésekre alapult, műszaki és természettudományok iránt érdeklődő, digitális mérőeszközök gyakorlati alkalmazásait előtérbe helyező tanulók bevonásával valósult meg. A város különböző részein végzett méréseket tanulmányozva következtetéseket, megoldási javaslatokat tehetnek a tanulók. A tehetséggondozó programba bevont 10-11. évfolyamos tanulók különösen a természettudományok iránt mutattak nagy érdeklődést. Tanulmányaikban kitűnő eredményeket értek el, tanulmányi versenyeken eredményesen szerepeltek. Elméleti és szakköri tevékenységekben élen jártak, de a gyakorlati érzékük, manuális készségeik is sokat fejlődte. Közös érdeklődési területeik lettek, sok szakirodalmat olvastak. Gondolataikat, ötleteiket megosztották egymással, gyakran fantáziájuk vezérelte cselekedeteiket.
A tevékenységek sokszínűsége (elméleti oktatás, laboratóriumi kísérletek, terepi gyakorlati mérések, tanulói értékelés és bemutatás, angol szaknyelvi gyakorlás, intézményi látogatás) megteremtette a különböző motiváltságú és érdeklődésű tanulók közös tevékenységének lehetőségét. A hosszú távú munka felszínre hozza az egyéni tehetségeket a megfelelő érdeklődési területeken. A tanulmányi versenyeken, pályázatokon, diákkonferenciákon sikeresen szerepeltek, a rájuk bízott feladatokban lelkesek voltak. A szakmai tevékenységi program a tanulók széleskörű bevonásával valósult meg szaktanári vezetéssel. Ezt a programot kiegészítette a Neumann János Egyetem részéről biztosított Arduino programozási előadások és gyakorlati bemutatók 2020. január és február során.
A projekt megvalósításához beszereztük a szükséges szenzorokat, Arduino alaplapokat és tápegységeket. Mérőegységeket készítettünk, melyeket terepi viszonyokban is kipróbáltunk. A 2019/2020-as tanév őszi szünetében egy lelkes csoporttal a debreceni NI laboratóriumaiban 3 napos szaktáborban vettünk részt, gyarapítva ismereteiket a programozható robotok alkalmazási területeiről. Hasznos volt a 2019 novemberében szervezett budapesti Tudásexpon való sikeres bemutatkozásunk, hasonlóan nagy érdeklődés övezte a decemberi 4 órás nyílt napi foglalkozásunk is. Komolyan vettük a tanulmányi versenyeken való részvételeket a természettudományos és környezeti ismereteink gyarapítása érdekében. A KUTDIÁK szervezésében a csapatunk a Kárpátmedencei döntőbe jutott, a poszterversenyen is eredményesen vett részt. Készültünk a Veszprémi Pannonegyetem Környezeti konferenciájára, hasonlóan a Kecskeméti Neumann Egyetem robotika versenyére, de ezek a járványhelyzet miatt elmaradtak. A tervezett 2 napos tanulmányi útunk, mely a projekt zárása lett volna, a kialakult helyzet miatt meghiúsult. A meghosszabbított őszi periódusban, a fentiek kárpótlása érdekében sikeresen neveztünk BME Energetikai Szakkollégiumának tanulmányi versenyére, folyamatosan készülve sikeresen mutattuk be középdöntős pályázatunk.
A pályázathoz tartozó fotóalbul elérhető itt.